Wedding day by Bosphorus – Esma Sultan

Kids swimming in the pool at wedding day

Kids by the pool, Wedding daySwimming kids at wedding day at home Young girl in the pool, wedding dayGroom is comingGrandma and the brideEsma-Sultan-AylinCagri-7 Esma-Sultan-AylinCagri-8 grandmother and father waves the bride Esma-Sultan-AylinCagri-10 Esma-Sultan-AylinCagri-11 Esma-Sultan-AylinCagri-12 Bride's make up Bridal Esma-Sultan-AylinCagri-15 Make up Bride is in bridal Wedding bouquite Bride and groom frist look Esma-Sultan-AylinCagri-20 Bride and groom portraits Esma-Sultan-AylinCagri-22 Esma-Sultan-AylinCagri-23 Esma-Sultan-AylinCagri-24 Esma-Sultan-AylinCagri-25 Esma-Sultan-AylinCagri-26 Bride and bridesmaids Family portraits First time see each other Waiting for ceremony Esma-Sultan-AylinCagri-31 Going for ceremony Esma-Sultan-AylinCagri-33 Esma-Sultan-AylinCagri-34 Istanbul wedding photographer Esma-Sultan-AylinCagri-36 Esma-Sultan-AylinCagri-37 Entrance to håll Esma-Sultan-AylinCagri-39 Esma-Sultan-AylinCagri-40 Esma-Sultan-AylinCagri-41 Esma-Sultan-AylinCagri-42 Wedding cake Esma-Sultan-AylinCagri-45 Esma-Sultan-AylinCagri-47

 

Sizin ve eşinizin tam adı?

Sadiye Aylin Yıldız – Çağrı Başel

Sizin ve eşinizin mesleği?

İkimizde Endüstri Mühendisliği okuduk.  Ben ‘’Helistar’’ adlı uluslararası bir şirkette  ‘Business Development Manager’ olarak çalışıyorum, eşim Çağrı ise profesyonel sporcu/ binici. Yurtiçi ve yurtdışındaki profesyonel yarışlara katılıyor.

Eşinizle nasıl tanıştınız?

İkimizde çocukluğumuzdan beri ata biniyoruz.  Bu tutkumuz aracılığıyla tanıştık diyebilirim. Küçük yaşlarda arkadaş olarak başladık zamanla arkadaşlıktan daha fazlası olmaya başladık ve ortak bir hayat kurmaya kar verdik.

Ne zamandır birliktesiniz?

Ağustos 2014’te,  6. yılımız doldu.

İlişkinizin başlamasından ne kadar zaman sonra evlenmeye karar verdiniz?

Daha önce belirttiğim gibi çocukluğumuzdan beri tanışıyoruz,  ilişkimiz başladıktan 4.5 sene sonra evlendik.

Evlenme teklifini ne zaman, nasıl yaptı?

Şubat 2013’te birlikte Paris’e tatile gitmiştik. Evlenme teklifini Eiffel Kulesinde aldım.

Düğün tarihini belirlerken neye dikkat ettiniz?

Benim ailemin büyük bir kısmı Norveç’te ve hepsinin gelebilmesi için tatil dönemine denk gelmesi gerekiyordu o yüzden Haziranın sonu ile Ağustosun ortasında bir gün olmalıydı. Yılın en uzun gününün de cumartesiye denk geldiğini görünce 21 Haziran olsun istedik.

Düğün mekanı neresiydi? Düğünü yapacağınız yere nasıl karar verdiniz?

Düğünü aslında  ailemizin Silivri’deki çiftliğimizde yapma gibi bir hayalimiz vardı. Atlarımızdan dolayı Çağrı ile ben vaktimizin çoğunu bu  çiftlikte geçiriyorduk ve bize özel olan bu çiftlikte düğünümüzü gerçekleştirmek çok hoş olur diye düşünmüştük ve ona göre hazırlanmaya başlamıştık. Fakat  organizasyonun detayına indikçe ve İstanbul’a olan uzaklığını da dikkate alarak düğün mekanını şehir merkezine taşımaya karar verdik. İstanbul’da düğüne 2.5 ay kala boş mekan bulmak imkansız gibi gözüküyordu her yer aylar öncesinden dolmuştu. Nasıl oldu anlamadık ama Esma Sultan Yalısı’nda şans eseri aradığımız gün bir organizasyon iptal olmuştu ve hemen ziyarete gittik.  Mekanı görünce zaten çok düşünmeye gerek yoktu çünkü bence İstanbul’un en güzel yerlerinden biriydi.

 Düğün konsepti için ne diyebilirsiniz?

Düğünümüzde biraz doğallığı yansıtmak istedik çünkü mekan zaten oldukça güzel ve gösterişliydi. Orayı ağır süslemelerle abartmaktansa daha doğal ve sade tonları tercih ettik.

 Düğün konseptini nasıl belirlediniz?

Daha önce de belirttiğim gibi bizim baştan beri hayalimiz çiftlikte doğayla iç içe bir düğündü. Sadelik ve doğallık ön planda olacaktı.  Esma Sultan da bu sadeliği koruduk, mekanın kendisi zaten yeterince gösterişli ve dikkat çekiciydi.

Düğün tarihinden ne kadar zaman önce hazırlıklara başladınız?

Kasım ayında çalışmaya, araştırmaya ve organizasyon şirketleri ile görüşmeye başladık.

Eşinizin düğün hazırlıklarındaki katkısı ne boyuttaydı?

Düğünden 3 ay önce Çağrı milli takım çalışmaları yüzünden yurtdışına gitmek zorunda kaldı ve düğün ile ilgili detaylarla fazla ilgilenemedi. Ama bana göre düğünün küçük detayları ile ilgilenmektense benimle ilgilenip, benim moralimi yüksek tutması benim için fazlasıyla yeterliydi.

Davetli sayısı kaçtı?

400 kişilik bir düğündü.

Gelinliğinize nasıl karar verdiniz? Daha önce aklınızda bir tasarım var mıydı?

Modayla çok alakam olmadığı için aklımda her hangi bir tasarımcı yoktu rastgele hangi model bana daha uygun olur düşüncesiyle gelinlik provalarına gitmeye başladık. Daha ilk provamdı askıda bir gelinlik gördüm ve o an anladım onu istediğimi. Zaten denedikten sonrada ben ve provaya gelen herkes aşık oldu gelinliğe.

Eşiniz gelinlik seçiminizde kararınızı etkiledi mi?

Hayır kendisini gelinlik provalarıma çağırmadım, sürpriz olsun istedim.

Davetlilerinize “nikah şekeri” (favor) olarak ne verdiniz? Detaylarını anlatabilir misiniz?

Babamın düğünlerde en hoşlanmadığı olay sürekli fotoğrafçıların fotoğraf satmaya çalışmasıdır çünkü yanında hep nakit taşımayı unutur. Bu yüzden bizim düğünümüzde fotoğraf satışı olmamasını rica etti. Bizde o zaman herkese nikah şekeri vermektense fotoğraf hediye etmeyi tercih ettik.

Verileceklere siz mi karar verdiniz yoksa çalıştığınız organizasyon şirketi size yardımcı oldu mu?

Kendimiz karar verdik.

 Düğün pastanızın detaylarını anlatabilir misiniz? Nasıl bir pasta olacağına nasıl karar verdiniz? 

Düğün pastamız The Marmara tarafından hazırlandı çilekli ve çikolatalıydı. Dışı da bitter çikolata püskürtmeliydi. Her misafir için bir porsiyon olarak hazırlandı. Çok güzel seçenekler vardı örneğin ‘passion fruit’ gibi fakat herkesi memnun etmesi için daha bilindik olan çilek ve çikolatada karar kıldık ve iyi ki de öyle yapmışız çünkü herkes çok beğendi.

Nikah masasında hangi çiçekler kullanıldı?

Yanılmıyorsam Peonies & Gypsophila deniliyor (Şakayık ve çövenler)

İlk dans şarkınız ve giriş şarkınız hangileriydi? 

Nikah alanına The Piano Guys’ın ‘Titanium/Pave’ parçasıyla giriş yaptık ve ilk dansımızı da Clean Bandit ft Jess Glynne’nin ‘Rather Be’ parçasıyla yaptık.

Dans için önceden özel bir çalışma yaptınız mı?

Evet dans dersi aldık ve özel bir koreografimiz vardı.

Günden aklınızda kalan eğlenceli anekdotlar?

  • Benim tam 7 tane nedimelerim vardı yarısı sarı yarısı da mor giyindi, Çağrı’nın bütün sağdıçları da aynı gömlekten giyip aynı kravatları takmışlardı bence bu çok güzel olmuştu.
  • Nikah alanına girmeden de önce küçük erkek kuzenlerimin bayrak ve ziller ile giriş yapması ardından kız kuzenimin yüzükleri getirip sonrasında da nedime ve sağdıkların eşli giriş yapıp en son bizim girmemiz çok tatlı olmuştu.
  • Nedimemeler ve ben bir dans koreografisi planlayıp ve herkese ‘bridesmaids and the bride’ dansını yaptık. Bu çok ama çok eğlenceliydi.
  • Biz tam ilk dansımızı yaptıktan sonra hafif yağmur atıştırmaya başladı ve tam o an Dj’in ‘ Its Raining Man’ parçasını çalması ve  herkesin dans pistine çıkıp dans etmesi çok eğlenceliydi.

Düğün günü “bunu öğrendim” diyebileceğiniz bir şey var mı?

Düğünde aslında en önemli iki unsurun olduğu: 1- müzik 2- içki ve tatbikîde bu anı ölümsüzleştirecek süper ve deneyimli bir fotoğrafçı.

En çok eğlendiğiniz an?

Nedimeler ve Gelin dansını yaparken.

Düğün boyunca “keşke bu da böyle olmasaydı” dediğiniz oldu mu?

Bizim düğünümüzden beş gün önce yağmur yağma riski olduğunu öğrendik ve herkes bir anda telaşlanmaya başladı. Fakat misafir sayımız yüzünden düğünü içeriye almamız mümkün değildi çünkü içerisi max 300 kişilik ve bizim düğün 400 kişilikti. Dışarıda bulunan şemsiyelerinde açılmadığı bilgisi paylaşılınca bize sadece dua etmek düştü.  Düğün günü biz tam ilk dansımızı yaptıktan sonra yağmur yağmaya başladı ve bir tane şemsiyenin açıldığını gördüm. Diğer iki şemsiye 4’lü müzik truss’undan dolayı açılamadı. Eğer şemsiyelerin açılabildiği söylenseydi biz hemen 4’lü truss’ı iptal ettirir bütün şemsiyelerin açılmasını sağlardık. Neyse ki herkes yağmur çok hafif ve az yağdı. Misafirler çok eğlendi ve bunun bereket olduğunu söyleyip bizi teselli ettiler.

Organizasyon şirketi: Aisha Weddings&Events

Düğün tarihi: 21 Haziran 2014

Mekan: Esma Sultan Yalısı

Çiçekler: Organizasyon şirketi Aisha

Pasta? The Marmara Catering

Davetiye: A4 Ofset Matbaa

Müzik: Dj Oktem Atilal ve LineUp Music ve canlı performans: İlay Bal

Fotoğraf: İki Hayat Bir Kare

Gelinlik: Romona Keveza

Saç: No: 21 Hair Design Studio Yıldırım Bozüyük

Makyaj: Ezgi Kılıç

Damatlık? Ermenegildo Zegna

Aksesuarlar: (uygun görmediğiniz aksesuarları yanıtlamayabilirsiniz)

Saç Aksesuarı: Claritas by Yasemin Kayan