Frequently Questioned Answers

Merhabalar,

Bu sayfada sizlerden gelen ve sıkça sorulan sorulara cevap veriyor olacağız.

– Çalışma sisteminiz nedir ve ne tür çekimler yapıyorsunuz?

Bizler ekip olarak Düğün, Nişan, Save The Date, Elopement, Portra, Aile Portre Fotoğraf ve Film çekimleri alanlarında hizmet vermekteyiz. Çekim tarzı olarak doğal, sade ve minimal çekimler yapmaktayız.

– Dış Mekan çekimi, Save The Date Çekimi ve Elopement çekimlerini ne zamanları yapıyorsunuz?

Yıl boyunca Cuma – Cumartesi ve Pazar günleri yalnızca tüm gün hikaye çekimleri alıyoruz. Save the date ve Elopement çekimlerini yalnızca Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe günleri kabul edebilmekteyiz.  İkihayatbirkare olarak gelinlikli dış çekimler almamaktayız.

2017 yılı itibariyle @ikihayatbirkare bünyesinde yalnızca Save the date ve Elopement çekimleri kabul ediyor olacağız.

– Fiyatlarınızı merak ediyoruz, paylaşır mısınız?

Tüm gün Hikaye fotoğraf ve Film çekimleri; 20000 TL’den
Nişan çekimleri; 8000 TL’den
Save the date, Dış Çekim, Elopement markamı @romantikbirkare taradından haftaiçi günlerde yapılmakta ve 1500 TL’den başlayan fiyatlarla.

– Yılda kaç düğün çekiyorsunuz?

1 iş yılı içersinde 25-30 adet düğün alma kararı almış bulunmaktayız. Bu düğünlerine katılacağımız ve katıldığımız çiftlerimize ve çekim sonrası işlere daha fazla zaman ayırmak istememizle gelişen bir durumdur. Şu an için firma ve ekip olarak çok fazla büyüme gibi bir politikamız bulunmamaktadır. Birlikte çalışmaya karar verdiğimiz çiftlerimize onlara özel hizmet götürdüğümüzün unutulmamasını rica ederiz. Her düğün birbirinden farklıdır ve kendine has bir ruhu vardır ve olabildiğince maksimum düzeyde her düğünün ruhuna uygun şekilde ekip olarak hazır olmak adına kendimize de zaman ayırmak istiyoruz.

Aynı gün içersinde nadir olarak maksimum 2 düğün alabiliyoruz.Ayrıca yılın belli ayları tatil dönemine girmekteyiz. Bu tatil dönemimiz her yıl değişkenlik gösterdiğinden dolayı duyurusunu genelde öncesinde  Instagram hesabımız üzerinden yapmaktayız.

– Düğün Fotoğraf ve Kısa film hizmetlerini birlikte mi almamız gerekiyor?

Bizler fotoğraf ve Düğün Filminin aynı göz ve tarza uygun şekilde olması gerektiğini savunduğumuzdan dolayı bu iki hizmeti birlikte paketlerimizde görebileceğiniz şekilde sunmaktayız. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte artık Düğün Hikaye Kısa filmleride vazgeçilmez hale gelmiştir.

– Düğün günü çekimler nasıl gerçekleşiyor?

Bizler ekip olarak düğün gününüzde “Gelin Çıkarma” süreci ile Gelin evinde başlayıp seçtiğiniz paketin içeriğine göre Pasta Kesimine yada After Party dahil olacak şekilde tüm gün yanınızda bulunup en güzel anlarınızı sizler için ölümsüzleştiriyoruz. Bu süreçte çiftin başbaşa olan fotoğraf çekimlerini, Aile çekimlerini, Düğün detaylarını, Nikah anlarını , İlk danslarını ve dahasını sizin için Fotoğraf ve Film olarak kayıt altına alıyoruz.

– Düğün günü çekimler sonrası neleri teslim alıyoruz?

Düğün çekimi sonrası ilk iki hafta içersinde örnek olarak 50 adet fotoğraf ve 1 dakikalık düğüne ait trailer videonuz hazırlanıp size iletişlmektedir. Herşeyin bitip teslim edilmesi süreci ise 12-16 hafta arasında değişmektedir.

– Editleriniz nasıl oluyor? Tüm fotoğrafları editleniyor mu?

İkihayatbirkare’nin tarzında çekimi gerçekleşen tüm fotoğraflara edit ( renk, perspektif düzenlemesi ) yapılmaktadır. Hiç bir şekilde fotoğraflara retouch, manüpülasyon gibi işlemler tarzımız gereği yapılmamakta ve talepleri kabul etmemekteyiz. Editler kendi geliştirmiş olduğumuz renk ve tonlara göre düğün gününü ve ruhunuda göz önüne bulundurarak yapılmaktadır.

– Düğün Albümü için fotoğraf seçimlerini kim yapıyor?

Düğün albümünüz için fotoğraf seçimini bizler yapıyoruz. Çünkü bunca yıl edindiğimiz tasarım tecrübesi ile sayfa düzeni ve tasarım için gerekli uygun fotoğrafları daha iyi analiz edebiliyor ve bunlardan güzel bir albüm hazırlayabiliyoruz. Aile fotoğraf çekiminde çekilen her kareden muhakkak 1 adeti albümün içersinde aile fotoğraf kısmında yer alacak şekilde tasarımınız hazırlanıyor. Böylece ailelerde albümün dışında kalmamış oluyor..

– Düğün günü Masa Fotoğraf çekimleri- Aktüel çekimi ve Jimmy Çekimleri konusunda hizmet veriyor musunuz?

Evet, Düğün gününüzde fotoğraf ve film adına ihtiyacınız olabilecek her türlü hizmeti vermekteyiz.

– Düğün Günü Kız Alma sürecini çekiyor musunuz?

Evet, düğün günü hikayemize gelin çıkış anıyla birlikte başlıyoruz.

– Düğün günü after parti kısmını çekiyor musunuz?

Seçeceğiniz paketin bitim süresine kadar çekimlerimize devam edebiliyoruz. Maksimum gece saat 02:00′ a kadar kalabiliyoruz. Sonrasında kalmamızı istediğiniz bir durum olması halinde bizden ayrıca bilgi alabiliyorsunuz.

– Düğün günü aile çekimi yapıyor musunuz?

Evet kesinlikle, aile çekimi düğün gününün olmazsa olmazıdır. Ayrıca arkadaşlarınızla da belirlediğimiz bu süreç içersinde çekimlerinizi misafirleriniz gelmeden önce gerçekleştiriyoruz.

– Düğün günümüzün rezervasyonu için sizinle en son ne zamana kadar iletişime geçebiliriz?

Bizimle iletişime düğün tarih ve detaylarınız belli olur olmaz geçmenizi tavsiye ederiz. Yıl içersinde belirli sayıda düğün kabul edebildiğimizden dolayı düğün tarihlerimiz hızla dolmakta. Bazı çiftlerimiz 1 yıl öncesinden düğün günlerini rezerve ettirdiklerini hatırlatmak isteriz.

– Düğün günü kaç kişilik bir ekiple çekimleri yapıyorsunuz? Ekibinizi nasıl oluşturuyorsunuz?

Düğünün büyüklüğüne ve istenilen hizmetlere göre 3-13 kişilik bir ekip olabiliyoruz. Düğün gününüzde hikaye çeken 1 Fotoğrafçı ve 2 Videocu arkadaşımız sizi tüm gün takip ederek düğün hikayenizi hazırlıyor. Ayrıca Masa Fotoğraf çekimleri, Aktüel ve Jimmy hizmetleri için ekibin kalan kısmı görevlendiriliyor.

– Kına çekimi yapıyor musunuz?

Kına çekimlerini yalnızca düğününü çekebileceğimiz çiftlere ekstra bir hizmet olarak talep etmeleri halinde sunabilmekteyiz. Ve hiç bir şekilde Cuma- Cumartesi – Pazar gününe denk gelen Kına çekimlerine söz verememekteyiz.

– Düğün günümüz için sadece Dış Mekan Çekimi Hizmeti alabilir miyiz?

Malesef yalnızca Dış Çekim Hizmeti olan bir paketimiz mevcut değildir. Bu konuda @romantikbirkare size yardımcı olacaktır.

– Nişan günü çekimler nasıl gerçekleşiyor?

İkihayatbirkare ekibi olarak nişan gününüzde misafirleriniz kız evine yada nişanın yapılacağı mekana gelmeden bir saat öncesinde hazır bulunarak detaylarla başlayıp nişan merasimi boyunca “Nişan Pastası” kesimine kadar eşlik edip bu anlarınızı Fotoğraf ve Film olarak ölümsüzleştiriyoruz. Sonrasında sizin için içersinde nişan merasimi süresince yapılan büyüklerin konuşmasınında bulunduğu montajlı bir Nişan filmi ile birlikte çekilen tüm fotoğrafları editlenmiş bir şekilde 1 adet Nişan albümünüzü de hazırladıktan sonra teslim ediyoruz.

NOT : 15 Nisan – 1 Kasım tarihleri aralığında Cuma-Cumartesi ve Pazar gününe rastlayan Nişanları kabul edemiyoruz.

– Nişan Albümü için fotoğraf seçimlerini kim yapıyor?

Nişan albümünüz için fotoğraf seçimini bizler yapıyoruz. Çünkü bunca yıl edindiğimiz tasarım tecrübesi ile sayfa düzeni ve tasarım için gerekli uygun fotoğrafları daha iyi analiz edebiliyor ve bunlardan güzel bir albüm hazırlayabiliyoruz.

– Genel teslim süreciniz nedir?

12-16 Hafta arasındadır.

– Save The Date çekimleri nedir? Ne için yaptırmalıyız?

Bu çekim tarzını yalnızca hafta içi günlerde yapabilmekteyiz.Save The Date çekimleri bizlerinde çok eğlendiği ve daha çok konsept geliştirebildiğimiz ve birbirinden farklı mekanları en doğru zaman ve ışıkta değerlendirebilmemize olanak kılan ve düğün öncesi gerçekleşen bir fotoğraf çekimidir. Bu çekimde gelinlik-damatlık giyme zorunluluğu yoktur. Birlikte çekim yapacağımız mekana uygun kıyafet tarzına karar verebilmekteyiz. Bu çekimler düğün günü stresinden uzak olduğundan dolayı aynı zamanda sizi düğün günündeki fotoğraf çekimine hazırlayan bir hazırlık çekimidir. Ayrıca düğün öncesi yapılan bu çekimlerde çıkan fotoğraf sonuçlarını düğün günü süslemelerinde yada davetiyelerinizde kullanabilir sosyal medyada düğününüze arkadaşlarınızı bu fotoğraflar aracılığıyla davet edebilirsiniz.

– Save The Date çekimlerini nerelerde gerçekleştiriyorsunuz?

Her yıl kendimize özel lokasyonlar belirlemekteyiz. Bu lokasyonlar İstanbul içi yada çevresi, Türkiye içersindeki diğer şehirler ve farklı ülkeler olabilmektedir. Bizimle anlaşmanızdan sonra size genel bir tavsiye olarak lokasyonlar bildirilmekte ve seçtiğiniz lokasyonlarda çekiminiz gerçekleşmektedir.

– Save The Date çekimleri ne kadar sürmekte. 

Save The Date çekimlerini gün batımından önceki 1,5 saat içersinde gerçekleştirmekteyiz.

– Save The Date çekimi sonrası sizden neler almaktayız? 

Save The Date çekimi sonrası çekilen fotoğraflar editlenmiş şekilde size bir flash disk içersinde teslim edilmektedir. Bu çekimlerimizde herhangi bir baskı yada albüm hazırlanmamaktadır.

– Elopement çekimi nedir? 

Elopement çekimi yurtdışında çok popüler olan ve bizimde 2 yıldır bazı çiftlerimizle deneme yaptığımız harika bir çekim tarzı. Aslında bunun biraz kendimize uyarlanmış tarzı. Şöyle açıklayabiliriz her zaman için eşinizle ve bir grup arkadaşınızla yurtdışında olduğu gibi kalabalık olmadan bir ormanda, bir şehirde, bir plajda yada evlenme teklifi yaptığınız ülkede evlenmek istediniz ama Türkiye’nin düğün gerçeğinden dolayı buna fırsat bulamadınız. O halde birlikte yalnızca fotoğrar çekimi için mini bir nikah organize ediyoruz. Yanımıza ihtiyacımız olan minik detaylarla birlikte o hayalini kurduğunuz mekana gidiyor ve hayallerinizdeki nikahı canlandırıyoruz… Örnek için lütfen Eloplement sekmesine göz atmayı unutmayınız.

– Ödeme nasıl yapılıyor ? Kredi Kartı geçerli midir?

Ödeme nakit olarak yapılmaktadır. Kredi Kartı geçerli değildir. Sözleşme anında ödemenin yarısı alınmakta, kalan kısmı düğün günü öncesi yapılmaktadır.

– Doğum çekimleri yapıyor musunuz?

2017 yılı itibari işe babyshower, doğum ve sonrası ve aile çekimleri almaya başlamış bulunmaktayız.

– Aile çekimleri yapıyor musunuz?

Evet, büyük bir aileniz var ve bir araya gelip ömür boyu saklayacağınız fotoğraflarınız olsun istiyorsunuz ve bunu her yıl tekrarlıyorsunuz. Tek yapmamız gereken tarihlerimizi ayarlamak ve aile fertlerini ( Büyük anneler, büyük babalar, amcalar, teyzeler, torunları) bir araya getirmek.

Sorunuzun cevabını burada bulamıyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Saygılarımızla

@2018